יום א', יד’ בשבט תשע”ט
    צור קשר  |  אודות  
09:46 (13/03/17) גדעון חרלפ
אחד הפלאים הוא מציאת זירת הפעולה של נביאנו חבקוק , משדה חבקוק מול כנסיית מר אליאס בדרך חברון בירושלים , דרך גבעות שפלת יהודה ועד לעיראק ופרס. האם היה גם נביא בינלאומי ? מה משמעות האימוץ הנוצרי של הנביא חבקוק בדווקא ? מה הדמיון בין חבקוק ולאותו האיש - "בא חבקוק והעמידן ( את המצוות ) על אחת ("איש באמונתו יחיה" )!
14:24 (29/12/16) גדעון חרלפ
לפלא היא פרשנותו החסידית של הרב המגיד על הברייתא במסכת ראש השנה "עולה הייתי במעלה אדומים ". מתברר על פי דרכו ,כי 'מעלה אדומים' הוא 'מקום' ולא רק דרך או מעבר לירושלים. המים החיים העתידיים פה , בנחל השיטים ,לים המלח- הוא ."ים הקדמוני "של נביאים אחרונים, מהווים משוב של יכולת עלייה שמיימית הטמונה באדמת הקודש שמתחתינו.
20:14 (07/01/15) גדעון חרלפ
איפה היא קריית יערים המקראית,מדוע היה בה מקדש ובמה מרכזית ועל העדרותה ממקומות הקודש של התורה שבעל פה
19:54 (07/01/15) גדעון חרלפ
איפה היא בית אל שבה חלם יעקב אבינו את חלום הסולם שלו?מדוע הפכו חז"ל את פשט הכתובים בראש פרשת ויצא ומיקמו את בית אל בהר הבית בירושלים?מדוע דווקא בבית אל החל הפיצול בין ממלכת יהודה למלכות ישראל הצפונית ולמה נעדר מקדש בית אל מהתורה שבעל פה ? וכי לא ידע יעקב "מה נורא המקום הזה "?!
16:02 (19/08/14) גדעון חרלפ
לא יאמן כי יסופר.כי היזידים הנוצרים מחפשים חסות של מדינת ישראלאלפי קילומטר ממנה . כנראה שלבני אברהם העברי-יש מה לחפש כאן בסינג'אר- קצה גבול כיבוש דוד בארם נהריים,עמק שני נהרות גן העדן=פרת+חידקל
18:23 (24/05/13) גדעון חרלפ
לכאן הוא הגיע,בודד ומתוסכל,ללוא כול סיכוי.אל ראש ההר הצופה יזרעאלה-שחט כאן את הפרות הקדושות! מי יוכל להזוי הזה עם אדרת השיער!
08:26 (01/05/12) גדעון חרלפ
תדמור היא אבן הדרך בין ה'ארץ הנושבת ' לבין הבטחת נהר פרת. שלמה בן דוד מלכינו הוא שהבין שללא ייסוד עיר גדולה באמצע במדבר המזרחי לא יוכל לממש ולהגשים את חזון ההבטחה. וכדברי המשורר הנביא אצ"ג :
באר שבע-עיר האבות האמיתית
אם חשבתם כי חברון היא עיר האבות - טעיתם בגדול !! עירם של אבותינו מייסדי האומה -אברהם ויצחק- היא באר שבע. ולהלן יבואר מהותה הפנימית ומדוע נעלמה מהפסיכוהיסטוריה ומהפסיכוקוסמוס של עמינו ומולדתנו . פשר איזכורה ושמה הראשון בתורה " מדבר באר שבע ", על ידי הגר המצרית ורק לאחר מכן על ידי אברהם,שלא בנה שם מזבח , יצחק שבנה שם מזבח ( בדרך לבאר לאה , מדרום לשכונת נווה זאב ),ויעקב-שעקבות הטמנת חפצי בית מתקופתו נמצאו ליד שכונת נווה נוי. האם נמצא כאן את מעיין המים החיים של הרוח ? האם נמצא כאן את 'מתג האמה '? האם הברית עם אבימלך של אברהם ואחר כך של יצחק רלוונטית למאה ה-21 למניינם ?האם היו שתי ערים בבאר שבע או שיש כאן מציאות אחת על פי תורת הנסתר .?האם תעתה -טעתה הגר המצרית במדבר באר שבע ?האם נחלקו כאן אברהם ויצחק בשמה ומהותה הפנימית ? למה לא הכיר כאן אברהם בצורך להקמת מזבח ?במצורף "מסכת באר שבע "- על מהותה הפנימית וסיכויה לעתיד.
02:27 (27/04/12) גדעון חרלפ
תגובות: -1   צפיות: -1
12:30 (26/04/12) גדעון חרלפ
רק מהליכה של שלשה ימים באפיקו המרהיב של נחל-נהר זה הזורם בקיץ ובחורף ,ממעיינות התהום של המדבר מזרחי דרך עיי העברים,סלעי ענק על מדרונותיו ובאפיקו המוריק אל ים המוות ..רק מהליכה זו ,הרחק מכול ציביליזציה מוכרת עולה קריאתו של אדון הנביאים :,קומו !!!- עברו לכם את נחל זרד !! קומו ועברו את השער אל ארץ ישראל הפנימית כאן גם תתודעו לפשר השמטתו מרשימת מ"ב המסעות של בני ישראל במדבר שנרשמו בתורה הקדושה.
19:33 (19/06/11) גדעון חרלפ
שנים רבות התלבטתי איפה היא נחלת החוף שאותה הבטיח יעקב - ישראל לבנו זבולון . ביהושע לא מוזכר כלל כי נחלו את החוף ונחלתם הייתה במערב עמק יזרעאל ועד איזור הגבעות של קריית טבעון וקריית אתא . ולפתע התבררה הכפילות בפסוק :" זבולון לחוף ימים ישכון והוא לחוף אניות ...." נחלתזבולון היא איי הים : קפריסין , כרתים , רודוס וג'רבה , סיציליה ועוד .כך הסביר המאירי את מימרת התלמוד הבבלי בגיטין דף ז ...
13:20 (04/04/10) גדעון חרלפ
אליהו הנביא ,הוא פנחס בן אלעזר, הוא נביא הגשם , הוא היחיד והמיוחד שחידש את המסע להר סיני - מקום מתן התורה עליו נאמר וצווינו - " המה יעלו בהר ". בדרכו אולי עבר בכונתילת עג'רוד ,הוא מקום המקדש המסתורי בין מכתש רמון למדבר התועים בסיני , על סיפורו של המקדש בירכתי תימן , גם הוא בדרך בין עזה לאילת על שפת נחל אל עריש - הוא נחל גרר המקראי ...
14:18 (25/02/10) גדעון חרלפ
לפני למעלה מ-30 שנה כאשר למדתי בישיבת ניר-קרית-ארבע ,חקרתי והעלתי כי חברון הינה מוקפת חומה ,הן על פי המקורות והן במציאות ,כאשר מעט לפני מלחמת ששת הימים נמצאו בה חומות עתיקות . אף על פי כן חברון נשארה כערי הספקות ולא ביטלו בה את קריאת המגילה בי"ד באדר . האם יש בארכאולוגיה המתחדשת לשנות מציאות הלכתית ?
23:46 (02/12/09) גדעון חרלפ
לא לחינם אמר משה רבינו בעת זיווגו לציפורה בת יתרו " גר הייתי בארץ נכריה "( מצרים ) ועתה אני במולדתי . חבל מידין הוא מחוז ארץ ישראל בדרום במזרח ים סוף . שם הייתה התיישבות יהודית עוד בימי בית ראשון של בני שמעון . בזמן בית שני טיהרו אותו חכמי ישראל אף שישבו בו הקינים וכן בני קטורה החייבים בברית מילה עד היום הזה . עוד רבים מזהים שם את הר סיני ומתן תורה הכל בתוך ממלכת אברם העברי !!
15:26 (18/08/09) גדעון חרלפ
בין צוקי היעלים במעלה עין גדי , סמוך למערת הבריכה בראש נחל דוד , משלים המלך הראשון שאול עם מלכות בית דוד הנצחית . למה כאן ולמה עכשיו . מתברר כי דווקא כאן בקניון נחל דוד במדבר יהודה , שם לא שלטו והתישבו מעולם אומות אחרות - זה קורה - הייתה יהודה ..... לקדשו , ישראל ממשלותיו !!!
21:27 (31/05/09) גדעון חרלפ
חאלב בצפון סוריא של היום היא עירו של הרמטכ"ל ושר הביטחון של דוד המלך-יואב בן צרויה . בבית הכנסת של חאל'ב ובמצודת העיר נמצאו שרידי מבנים  מתקופת בית ראשון  וכן מסורת : " עד כאן הגיע יואב בן צרויה ". חאל'ב היא כנראה העיר חלבה בנחלת אשר והיא ארם צובה אליה הגיעו בכיבושיהם יואב ודוד . חאלב  התקדשה בקדושת ארץ ישראל אולם בגלל פגם טכני של אי הורשת שבעת עמי כנען עד אליה - לא התקדשה בקדושת ארץ ישראל מלאה . להלן נבאר גם את הסימביוזה הרוחנית בין דוד המלך ליואב בן צרויה אחותו . 
10:40 (22/05/09) גדעון חרלפ
  אל חוף ים סוף , גבול ארץ ישראל המובטח בתורה "ושתי את גבולך מהים הגדול ועד ים סוף ",הגיע בראשונה דוד המלך , בהיתעלמו מן האיסור לכבוש את אדום . בהמשך הגיע לכאן שלמה המלך ולאחריו מלכי יהודה :אמציה ,עוזיה ,יותם ואחז . בתל - אל -חלייפה ,בשטח ירדן של היום , בין אילת ועקבה ,נמצא האתר הארכיאולוגי של אילת - עציון גבר  של מלכי יהודה . באיזור זה חיו בעבר מלכי אדום שאוזכרו איזכור יתר בפרשת וישלח שבספר בראשית . על פי הקבלה ,ההסבר לכך הוא מאחר שכאן מתבצע התיקון הרוחני של עולם החומרי הבראשיתי. ואולי לכן מתגלה דווקא כאן  המסלע של הפרקמבריום של העולמות שמלפני העולם שלנו . כנראה הביטוי ל "תפוס ראש באילת "- יש לו על מה להתבסס  !!! מתברר כי שלמה המלך בנה את אילת מיד לאחר שסיים לבנות את מקדש ירושלים  !!!
14:42 (19/05/09) גדעון חרלפ
 העיר מעלה אדומים נמצאת על כתף הר הזיתים הקדוש , במדבר ירואל - הוא מדברה של ירושלים . זכינו , אני ושאר תושבי מעלה אדומים להתפלל מערבה , על פי דרכו של התנא הקדוש רבי עקיבא שקבע " שכינה במערב "!!! . צומת יצחקי , שם מרוכזים בתי כנסת רבים ומקום משכנה של רבנות העיר , הוא ממש במקום שער העיר המזרחי של ירושלים על פי חזון יחזקאל !!  , בתחום י"ב מיל על י"ב מיל שטחה של ירושלים המקדשית  בנבואתו  . 
15:13 (05/05/09) גדעון חרלפ
 אחת ההפתעות בנבואת אחרית הימים של ישעייהו היא הנבואה לבקיעת נהר פרת לשבעה נחלים לעתיד לבוא עם חזרת ישראל לארצו . ישעייהו מתנבא ואומר כי כמו שים סוף נבקע ביציאת מצריים על ידי רוח קדים עזה , כך לעתיד לבוא יבקע נהר פרת !!מהו  הפשר והקשר ? האם נזכה ל"נמר עם גדי ירבץ" יחד עם בקיעת נהר הקדם של ארץ ישראל ?
15:05 (05/05/09) גדעון חרלפ
הירדן , הזורם מצפון לדרום , הוא חוט השידרה של ארץ ישראל . אולם במרכזו , ליד גשר אדם של היום , אנו מוצאים את מפגשו עם ציר מזרח - מערב של ארץ ישראל . ממזרח נשפך לירדן נהר היבוק 'וממערב , נחל תירצה . כאן בכיכר הירדן , במפגש נהרות הרוחב עם הירדן הקדוש נמצאת כיכר הירדן . כאן ליבה של ארץ ישראל הגיאוגרפית . כאן , באדם העיר , נפסקה זרימתו של הנהר הקדוש ואיפשרה את מעבר בני ישראל בהנהגת הכובש יהושוע , מקדושת ארץ ישראל המזרחית לקדושת ארץ ישראל המערבית והעיקרית . כאן גם היה מעבר יבוק שהוא מעבר הנשמות לעולם העליון ולכן נלחם כאן שרו של עשיו ביעקוב החוזר מהגלות .
19:22 (29/03/09) גדעון חרלפ
 כולנו קראנו בספר מלכים  על עמודי הנחושת יכין ובועז שהיו בפתח מקדש שלמה ושהיתמרו לגובה של תשעה מטר עם פיתוחי אומנותיים מורכבים .גם ה"ים של שלמה " המקווה המתועש של אותם ימים  , שהיה בקוטר 5 מטר ועמד בחצר המקדש על שנים עשר פרים - גם הוא היה מנחושת . פרופסור נלסון גליק , מגדולי הארכיאולוגים שחפרו בארץ ישראל , מצא בתמנע חרסים שייחס אותם לתקופת ממלכת שלמה .אולם כל המבקר בפארק תמנע שנבנה מכספי המדינה - לא ימצא זכר ואיזכור של שלמה המלך והמפעלים הכבירים שלו של כריית הנחושת ובניית העיר אילת . בנו רוטנברג ארכיאולוג גם הוא , מחק הן את ממצאיו של עמיתו נלסון גליק וגם את פעלו של מלכנו שלמה בן דוד . הייתכן ? טוב שנשארו שם עמודי שלמה - החקוקים לנצח בסלע הנצח !!!
15:00 (03/03/09) גדעון חרלפ
 נהר הירדן  הקדוש הוא כחוט השידרה של ארץ ישראל הנושבת .מקום המעבר של בני ישראל, מערבות מואב לערבות יריחו, הוא מקום מקודש שנעשה בזמן מקודש  .מקום משופע בניסים ,החל מנס הפסקת זרימת מי הירדן מפני יהושוע הכובש ועד לעלייתו השמימה של בן תמותה - הוא אליהו הנביא . גם זמן הארוע - העשירי בניסן - התקדש גם הוא , שהרי הוא יום השינוי התודעתי של לקיחת זבח הפסח והשבת הראשונה שנשמרה משבת בראשית - היא שבת הגדול  !11 
17:15 (02/03/09) גדעון חרלפ
 הרבה מחסידי ארץ ישראל השלימה מוחים על כי שביל ישראל איננו עובר בירושלים , עיר הקודש ובירת ישראל החדשה . עוד רבים מוחים כי שביל זה איננו עובר על גב ההר ,בדרך האבות , דרך חברון , בית לחם , שכם ועיר גנים ( ג'נין ) . אולם רק בודדים מבינים כי החלופה האמיתית לטרקים בהימליה , בהרי האנפורנה בנפל ,ובארץ האש בארגנטינה ובבוליביה, הוא בשביל ישראל האמיתי, מהרי טורי אמנון ,ומפרץ אלכסנדרטה דרך בקעת האורונטס , הרי מול הלבנון , ודומה דרומה בואכה מידיין וקדש , היא מדאין צלח ,בצפון חצי האי הערבי ועד לנמל ג'דה - מקום קבורתה של חווה אשת אדם הראשון . 
17:06 (02/03/09) גדעון חרלפ
מי שנכנס היום לעיר החרדית ביתר עילית , רואה סמוך לכניסה את השלט : "ביתר עילית - עיר התורה והחסידות" . אולם נשמטה מדעת פרנסי העיר כי בראש ובראשונה ,ביתר היא היא עירו של בר-כוכבא , גדול מצביאי ישראל בבית שני ונושא כליו של רבי עקיבא - גדול התנאים ומי שדרש תילי תילים של הלכות על "קוצו של יוד"- עד שמשה רבינו בעצמו,לא הכיר !! 
19:46 (24/02/09) גדעון חרלפ
כמו הכינרת שהיא מעין ה"עיין של ארץ ישראל ' ועל חוט השדרה שלה - הירדן הקדוש , כך טבריה העיר היא טבורה של הארץ הקדושה , כמו הטבור הקושר את התינוק לאימו יולדתו .כאן הייה מקום החיבור בין עם ישראל למולדתו והכנרת היא כטבור האדם ,סימן הלידה הטבוע בגוויה הישראלית הקדושה !!!
18:45 (23/02/09) גדעון חרלפ
מעטים הם היודעים כי העיר נצרת - כולה קודש קודשים . מתחת לעיר הנוצרית -מוסלמית , מסתתרת עיר  הכוהנים של משמרת "הפיצץ ",המוזכרת בדברי הימים . מתחת לצלב - מסתתרת עיר יהודית  תוססת שבמשך כל התקופה הביזנטית - לא פתחה את שעריה לאלה שאינם בני ברית . האם תהיה תקומה לנצרת תחתית היהודית עם כנסיית בית הכנסת ?  
13:01 (15/02/09) גדעון חרלפ
דמשק אחת הערים העתיקות בעולם הינה עיר קדושה עם מסורת של זיקה מושרשת לעם ישראל , על פי יוסף בן מתיתיהו ועל סמך מסורות לא יהודיות - אברהם אבינו מלך בדמשק ומשם הביא את נאמן ביתו , הוא דמשק אליעזר .
16:33 (09/02/09) גדעון חרלפ
אחת התופעות המופלאות ללא פיתרון משביע רצון היא שיכחת הר- סיני ,מקומו וקדושתו . איך שכח עם ישראל , בחיר האלוקים את מקום יצירתו והיותו לעם ? 
13:25 (02/02/09) גדעון חרלפ
נחלת אשר, השבט הצפוני ביותר של עם ישראל שקיבל נחלה בצפון ארץ ישראל נותרה עלומה .
12:52 (02/02/09) גדעון חרלפ
לא ברור מדוע מתרכזת כלכלת ישראל בתל אביב ולא בעיר הבירה ירושלים . האם זו סיבה טכנית בלבד ?
16:21 (01/02/09) גדעון חרלפ
העיר דיבון בעבר הירדן המזרחי הייתה העיר הראשונה שכבשו בני ישראל בהיכנסם לארץ ישראל לאחר יציאת מצריים . מקובלים אנו מהקבלה והחסידות כי עם הכניסה לארץ ישראל מתגלה רובד נוסף של התורה - תורת ארץ ישראל . 
חדשות שהן ישנות
תחומי ארץ ישראל
מחוזות ארץ ישראל
מקדש ירושלים
הגיאוגרפיה הפנימית
תורת ארץ ישראל
אדריכלות ויהדות
שירי מולדת
מלכות ישראל השלישית
אוצר המקדש
תנועות המקדש
ספרי המקדש והר הבית
אישי המקדש
ארכיאולוגיה
משפט הר הבית
נהרות ארץ ישראל
הרי ארץ ישראל
ארץ ישראל המובטחת - דעת חוקרים
סיפורי המזרח התיכון החדש
ירושלים המקדשית
פורום שאלות ותשובות
הפוליטיקה האלוקית
קרבן פסח והקמת במות באין מזבח במקדש ירושלים